c

czwartek, 8 stycznia 2015

4 przyczyny dlaczego nie potrafisz schudnąć.

Wielu ludzi ma problem z ochudzaniem. Chcą schudnąć, aby lepiej wyglądać, czuć się lepiej. Nie wszyscy potrafią jednak osiągnąć swój cel. Dlaczego im się to nie udaje? Czemu mimo ambitnych planów efekty są takie słabe? Co zrobić, żeby taka sytuacja nie przytrafiła się Tobie?
1. Motywy dla których to robisz

Twoim pierwszym błędem są źle wybrane motywy. Tak naprawdę to nie wybierasz motywów. Musisz się do nich przekonać. Najważniejsze nie jest myślenie o tym co chcesz osiągnąć, ale dlaczego. Wybierasz sobie powody, dla których chcesz coś osiągnąć, a we własnym umyśle masz blokadę mówiącą: „Ale ja nie chce tego osiągać”. To jest najważniejsza przyczyna porażek nie tylko związanych z osiąganiem upragnionej wagi.
Jeśli odchudzasz się dla kogoś to będzie Ci bardzo ciężko, no chyba że to Twoja ukochana osoba. Odchudzanie się „aby się podobać” też jest dość słabym pomysłem. Najlepszy pomysł pewnie jest Ci już znany – odchudzaj się dla siebie. Nie dla psa, kota, mamy tylko dla siebie. Musisz zacząć tego naprawdę chcieć, dążyć do tego całym sercem i poświęcić się.
Pamiętaj, że zbyt duża waga jest również niezdrowa – wzrasta ryzyko wystąpienia wielu chorób, np. zawału serca. Twoje zdrowie jest ważne – odchudzaj się dla własnego zdrowia – siebie.
Usiądź, weź kartkę i narysuj siebie (dość schematycznie), następnie duży okrąg, a poza nim innych ludzi. Teraz zastanów się dlaczego chcesz się odchudzić i wypisz powody „dla siebie” w kółku, a pozostałe poza nim. Jeśli Twoje kółko jest puste – to szukaj dalej, aż się zapełni kilkoma powodami. Wytnij je z tej kartki i nie zajmuj się resztą. Masz już zapisane powody – mogą się przydać, gdy stracisz ochotę na stosowanie się do zaleceń swojego planu żywieniowego. Weź wtedy wycięte kółko i pomyśl przez chwilę dlaczego to robisz.
 2. Planowanie kluczem do sukcesu
Przeszliśmy teraz do planowania. Jeśli już ktoś się zdecyduje na odchudzanie to musi sobie zaplanować, co będzie robił. Czy zdarzyło Ci się kiedyś coś planować? Jak to robisz? Bierzesz kartkę i wypisujesz co masz zrobić? Dzielisz swoje zadania według ważności, ustalasz ramy czasowe na wykonanie konkretnego zadania? Pewnie tego nie robisz. Ale to nic – czas to zmienić!
Zdefiniuj swój cel niech będzie osiągalny, jasno zdefiniowany (prosty), ważny, mierzalny i określony w czasie. Dobry cel to np. „Schudnę 5kg do grudnia”, zły cel to „Chcę schudnąć”.
Co jest złego w tym ostatnim – nigdy nie dowiesz się, że jest osiągnięty, bo nie da się tego zmierzyć. 5kg łatwo zmierzysz wchodząc na wagę. Masz też określony czas na wykonanie zadania.
Teraz wypisz zadania i umieść je w kalendarzu. Podziel je na ważniejsze i te wykonuj bezwzględnie! Mniej ważne możesz pomijać, ale tylko w uzasadnionych sytuacjach (pięknie wyglądająca golonka nie jest uzasadnioną sytuacją!). Przykładem takich zadań może być rozkład treningów, jadłospis. Realizację tych zadań zacznij od TERAZ! Nie od niedzieli, przyszłego miesiąca, zacznij teraz. To bardzo ważne – nie pozwól odlecieć swojej motywacji.
3. Motywacja pomaga przejść przez najtrudniejsze etapy
Staraj się znaleźć kilka bodźców pobudzających cię do działania. Niech to będą zdjęcia z Twojej młodości z ładną sylwetką, widok Twojej „oponki” i wypowiedzenie „Ja jej nie chcę!”, ćwiczenie ze znajomymi, porównywanie się do innych. Niech to będzie coś co na Ciebie działa. Jeśli brakuje Ci pomysłów przeczytaj: Jak motywować się do ćwiczeń, Motywacja do stosowania diet.
Dlaczego potrzebujesz motywacyjnych bodźców?
W trakcie wykonywania Twojego zadania pojawią się momenty, w których będziesz czuć bezsilność, nie będziesz mieć ochoty na dalsze wykonywanie zadań i stosowanie się do zaleceń dietetycznych. W takich sytuacjach powyższe motywatory pomogą Ci przezwyciężyć Twoją słabość (każdy człowiek jest słaby, chodzi o to, by pokonywać własne słabości i nie przerażać się nimi – świadomość to pierwszy krok do zwycięstwa). Dodatkowo motywacja może zmusić Cię do dodatkowej aktywności – robienia czegoś ponad wyznaczony plan.
4. Złe metody odchudzania
Ostatnią najpopularniejszą przyczyną „odchudzających porażek” są złe metody odchudzania. Można się odchudzać szybko i na krótko, albo powoli i na długo. Pierwszy sposób wymaga dużego wysiłku i zmian w codziennej diecie „od zaraz”. Drugi sposób polega na rozłożeniu działań, skupieniu się na poszczególnych zmianach i bezinwazyjnemu wprowadzeniu ich w życie. Pierwszy sposób jest Tobie dobrze znany – diety odchudzające. Drugi sposób polega na zmianie nawyków żywieniowych na zawsze, przejściu na zdrowe odżywianie.
Diety nie przynoszą upragnionej zmiany, są ciężkie i można je stosować krótko – szybki i krótkotrwały efekt okupiony wielkimi wyrzeczeniami to chyba słaby bilans w porównaniu z długotrwałymi efektami osiąganymi przy niezauważalną zmianie nawyków żywieniowych.
Znasz już najpopularniejsze przyczyny przeszkadzające w schudnięciu. Musisz teraz zdecydować co chcesz osiągnąć, zaplanować swoje działanie i zacząć – pamiętaj zacznij już teraz!